"" غزه یعنی یک سنگر مقاوم در برابر تجاوز "" (قسمت دوم)

"" غزه یعنی یک سنگر مقاوم در برابر تجاوز ""

رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به اسماعیل هنیه:26/١٠/٨٧

شما ثابت کردید که دل سرشار از ایمان به خدا و قیامت و روح منیع و عزیز مسلمانی که ذلت و تسلیم درباره‌ی ظلم و زور را بر نمی تابد، آنچنان قدرتی می آفریند که حکومتهای جبّار و مستکبر و ارتشهای مجهّز در برابر آن ناتوان و ذلیل اند.

   با سلام ،

همانطور که می دونیدبالاخره رژیم صهیونیستی آنچنان در گِل فرورفت که با اعلام آتش‌بس بصورت یکجانبه پس از 22 روز مقاومت جانانه مردمِ غزه در برابر فجیع‌ترین جنایات جنگی وی، شکست رو پذیرفت و در برابر ملت مقاوم فلسطین تسلیمو مجبور به عقب نشینی شد. هرچند در این روزها دست به نقض آن زد اما شبکه های تلویزیونی که تازه تونستند برای تهیه گزارش به این شهر دسترسی پیدا کنند هر روز ابعاد جدید تری ازجنایات این رژیم رو به مردم جهان انعکاس می دهند و این در حالی است که مردم سراسر جهان این رژیم نامشروع رو نسبت به جنایات یادشده کماکان محکوم می کنند.

درپایان عرایض، ضمن تبریک این پیروزی که پیروزی اسلام بر کفرجهانی ست ((پیروزی خون بر شمشیر))خلاصه ای از نوشتاردوست عزیزم برادر حسن احمدی رو برای آشنائی بیشتر بازدید کنندگان ازدستاورد های مقاومت در غزه درج می کنم.

چرا غزه؟چرااکنون؟

در واپسین روزای سال 1387(هفتم دیماه)، غزه شاهد حملات گسترده رژیم صهیونیستی بود که منجربه شهادت بیش از 1300 نفر و زخمی شدن بیش از 5300 نفر شد و سئوالی که ذهن تحلیل گرانرو به خود مشغول کرده اینه که رژیم صهیونیستی چرا غزه رو هدف قرار داد وعلت اینکه در این مقطع زمانی چنین حمله ای صورت گرفت چیست؟و چه دستاوردهایی برای طرفین درگیرداشت؟ قبل از این ضروری است  نمایی  کلی از وضعیت نوار غزه را مورد اشاره قراردهیم .
نوار غزه:
نوار غزه به وسعت 360 کیلومترمربع در حاشیه دریایمدیترانه و در جنوب فلسطین و در شمالشرقی شبه جزیره سینا واقع شده.این منطقهتا سال 1948 تحت سلطه انگلیس بود و بعد از خروج انگلیس نوار غزه جزو مناطق وعدهداده شده به اسرائیل بود،‌اما به دنبال نتایج جنگ سال 1948 این توطئه عملی نشد و دربین سال های 1948 تا 1956 این منطقه تحت سلطه مصر قرار گرفت تا اینکه بعد از حملهرژیم صهیونیستی به مصر،‌ تحت تصرف اسرائیل درآمد و در مقطعی تحت سلطه این رژیم نامشروع بود. بعد ازتوافقنامه اسلو درسال 1993به برخی از مناطق فلسطینی پیوست.    پس ازپیروزی حماس درانتخابات مجلس در آذرماه 1385، ‌این گروه توانست درخرداد1386بر غزه سیطره کاملپیداکنند. رژیم صهیونیستی طی ماههای گذشته ارتباط مناطق مختلف نوارغزه  با یکدیگررا قطع کرد و این محاصره طولانی و طاقت فرسا که نوعی مجازات همگانی علیه مردم بیدفاع غزه محسوب می شد باعث واکنش حماس به این اقدام اسرائیل گردید و حمله فعلیصهیونیستها امتداد محاصره نوار غزه است که مقاومت حماس  رو در پی داشتهاست.  

 چرا غزه؟
سئوالی که در اذهان مهم می نماید این است که چرا پس ازخروج ارتش اسرائیل از غزه در سال 2005 و ویران کردن تمام تأسیسات و مراکز توسطخودشان بار دیگر غزه برای تهاجم انتخاب شد؟ فرضیه هایی که برای پاسخ به این سئوالمتصوراست شامل موارد زیر است:
-1 براندازی حماس در غزه: اسرائیل در سال 2005 بصورت یکجانبه و بدون مذاکره با فلسطینیان نیروهای خود را از غزه بیرون راندهبود و این یک نوع پیروزی برای حماس تلقی شده بود و اکنون حماس پس از پیروزیدر انتخابات پارلمانی قدرت را عملاً در تصاحب دارد و مراکز دولتی آن نیز دراین شهرمستقر است در واقع این شهر در سیطره حماس است ، اسرائیل با تخریب زیربناهای اساسیدولت قانونی حماس از قبیل ساختمانها، ‌پایگاههای امنیتی و مراکز دولتی و خانه هایمسکونی و فلج کردن آنها،‌ ساقط کردن دولت قانونی حماس را در سر می پروراند تا ازاین طریق مقاومت را تضعیف نماید و اختیار امور را بدست حکومت خودگردانبسپارد.
 -2 از بین بردنغزه به عنوان نماد مقاومت:واقعیت این است که غزه پس از روی کارآمدن حماس به شهرمقاومت در فلسطین تبدیل شده است. رویکردهای حماس به موضوع فلسطین به عنوان سرزمینیکه مورد اشغال صهیونیستها قرار گرفته و باید برای آزادی آن مبارزه کرد بزرگترینتهدیدی است که صهیونیسم از آن هراس دارد. این رویکرد همان تفکر مقاومت است کهاسرائیل با این اقدامات درپی از بین بردن حماس به عنوان نماد مقاومت و غزه به عنوانپایگاه این نهاد بود.
 -3 تقویت حکومت خودگردان: یکی دیگر از اهداف اسرائیلاز حمله به غزه از بین بردن استحکامات و امور زیربنایی دولت حماس در غزه و بالطبعتقویت حکومت خودگردان که سیاستهایش در راستای اهداف آنها می باشد و از این طریق باتضعیف جریان مقاومت، ‌سبب تقویت جریانهای فلسطینی سازش گرا گردد و از طرفی می تواندغزه را به گروه فتح که رابطه چندان مناسبی با حماس ندارد تحویل دهد.
-4 کنترل منابع نفت و گاز غزه:منابع گازی که در سواحل غزه وجود دارد باعث شده بود کهدر سال 2007 مقدمات یک قرارداد چهارمیلیارد دلاری میان مقامات فلسطینی و شرکت نفتی British gas فراهم شود که بر طبق آن،‌میدان گازی سواحل غزه توسعه داده می شد و گازآن به مدت 15 سال از طریق خط لوله زیر دریایی به بندر اشکون در اسرائیل صادر می شد. اما پس از خروج فتح از غزه و سیطره حماس بر آن،‌این قرار داد معلق ماند و اکنوناسرائیل می تواند با کنترل بر نوار غزه علاوه بر تحقق اهداف مهم تر به این هدف نیزجامه عمل بپوشاند.
چرا اکنون؟
پرسش مهم دیگری که اذهان را به خودمشغول کرده این است که چرا اسرائیل این مقطع زمانی را برای حمله به غزه انتخابنموده است؟ تحلیل گران چند فرضیه را برای پاسخ دادن به این پرسش مطرح کرده اند کهعمده آن ها عبارتند از:
 -1 نزدیکی انتخابات پارلمانی اسرائیل: یکی از دلایلانتخاب این مقطع زمانی خاص برای تهاجم به غزه نزدیکی انتخابات کنست(پارلمان) رژیمصهونیستی است و از آنجاییکه حزب پیروز این انتخابات تعیین کننده نخست وزیر اسرائیلاست،‌این انتخابات برای احزاب مختلف دارای اهمیت است حزب کادیما به رهبری لیونی کهشکست در جنگ 33 روزه برابر حزب ا... را در پرونده خود دارد و از طرفی ناکارآمدی درحل مناقشه خاورمیانه از این حزب چهره ای مخدوش در افکار عمومی اسرائیل ساختهاست، با حمله به غزه قصد داشت خاطره شکست در جنگ 33 روزه را در اذهان عمومی بزدایدتا در انتخابات پارلمانی فوریه آینده بر رقیب خود از حزب لیکود به رهبری نتانیاهوپیروز گردد و در واقع وجهه حزب کادیما را ترمیم نماید.
 -2 انتقال قدرت درکاخ سفید: با توجه به اینکه دولت ایالات متحده در وضع انتقالی قرار داشت و دولتآمریکا با شعار تغییر روی کار آمده و هدف خود را تغییر سیاستهای دولت بوش و بازسازیوجهه بین المللی آمریکا اعلام کرده،‌رژیم صهیو

/ 2 نظر / 32 بازدید
محمد

امانتداری را رعایت کنید و نام نویسنده آنرا بنویسید.

عزیزی

جناب آقای محمدسلام. اگر کمی دقت می کردید نام نویسنده برادر عزیزحسن احمدی بارنگ آبی درج شده است .عاقبتت به خیر.