اندر معنی تقوی

با سلام ، به پیشنهاد مجید جان که قربون درد دلاش و ناز و اداش و ... برم تصمیم گرفتم از این به بعد کمی خودمونی تر مطالب رو بنویسم . پیامهایی رو که خوندم حاکی از گله غیبت زیاد این بنده حقیر و محبت و صفای عزیزان وبلاگ نویس داشت لذا ضرورت ایجاب میکنه از تک تک دوستان صمیمانه تشکر کنم .حال و هوای جوونهای الان با حال هوای الان ما بسیار متفاوته واینکه برخی حرف و سخن ها رو نباید زیاد جدی گرفت زیرا به رشته تحریر در آوردن خاطرات نیازمند وقت ، دقت ، حوصله ، آرامش فکری و ...است که الان با پا به سن گذاشتن امثال بنده حقیر کمی صبر و تحمل لازمه . کمی به اطرافیون خود بنگرید حرف مارو تائید میکنید .

خوب ماه مبارک رمضان امسال هم به پایان رسید و چشم گنه کارو منتظر ما به روی گل صاحب الزمان منور نشد اما باز هم زمزمه ما اللهم عجل لولیک الفرج است و اینکه چه درسی ازاین ماه پر برکت گرفته باشیم مهم است :

یا ایهاالذین آمنوا کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم لعلکم تتقون. (بقره 183):

از دیدگاه قرآن کریم فلسفه روزه تقوی است. اینک سوال اینست که تقوی یعنی چه؟

یکی از مهمترین واژه ها که در منابع اسلامی به ویژه در قرآن و نهج البلاغه تکرار زیادی دارد واژه تقوی است. اما متاسفانه این واژه کلیدی به طور شفاف و دقیق ترجمه و معرفی نشده است. حتی در ترجمه های مختلف قرآن کریم از این کلمه ترجمه های گوناگونی به چشم می خورد. در بیشتر متون فارسی تقوی به یکی از دو شکل زیر ترجمه شده است:   1- پرهیزکاری 2- خداترسی

اما با مراجعه به ریشه لغوی تقوی متوجه می شویم که هیچ کدام از این دو ترجمه دقیق نیست. تقوی از ریشه (وقایه) به معنی نگه داری است. تقوا به معنی نگه داری نفس از آلودگی های روحی است. تفاوت نگه داری با پرهیزکاری و خداترسی، از نکات مهمی است که باید به آن به طور دقیق توجه شود پرهیزکاری یعنی دور شدن از آلودگی ها. دشمنان با سوء استفاده از همین برداشت، جدایی دین از سیاست را ترویج می کنند. آنها اینگونه تبلیغ می کنند که چون سیاست سراسر دروغ، نیرنگ و حیله است مردان خدا نباید خود را به سیاست آلوده کنند . زیرا دین انسان را به پاکی امر می کند و سیاست، آلودگی است.با توجه به این ترجمه انسان متقی در امور اجتماعی و اقتصادی و ... شرکت نمی کند و در کوچه و خیابان حاضر نمی شود چون باید از همه محیط های آلوده پرهیز کند.

از سوی دیگر خداترسی نیز با معنی واقعی تقوا فاصله زیادی دارد. زیرا خدا ترسناک نیست که انسانها از او بترسند. بلکه خدا دوست داشتنی و مهربان است. به طوری که در 114 مورد خداوند متعال خود را با صفت بخشنده و مهربان در قرآن کریم معرفی می نماید و این نشانه عشق خدا به انسانها چه مومن و چه کافر، چه نیکوکار و چه گنهکار است.

پس تقوی را چگونه ترجمه نمائیم؟ ترجمه واقعی تقوا (خویشتن داری) است. بدین ترتیب ترجمه آیه مذکور این است: ( روزه بر شما واجب گشت همانطور که بر پیشینیان شما واجب شد تا شما خویشتن دار شوید.)

بدین ترتیب اسلام به ما سفارش می کند که در همه زمینه های اجتماعی وارد شویم اما خود را از خطر آلودگی محافظت کنیم. در نتیجه فرد متقی در امور سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی ، و ... شرکت فعال دارد و در عین حال خود را از ضرر و زیان روحی که همان گناه است حفظ می کند. انسان متقی با یاد خدا انس می گیرد و در همه جا خدا را می بیند . از این رو خود را از آلودگی های گناه نگه می دارد.   والسلام. خدانگهدارتان.

/ 9 نظر / 34 بازدید
mohebefatemeh

سلام بابا . اولين باره برات پيام می زارم خوشحالم! يا زهرا

bi nam

يه مورد خاص پيش اومد اومدم از خودتون اجازه ی رسمی بگيرم آقا ما به شما بگيم حاجی عيبی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ از دست اين داداش مجيد......................... در پناه مولا

!ZoRoO

ايول! پدر جان از اين که ايندفعه اينقدر ما رو تحويل گرفتی منون. ولی کاشکی... ولش کن سايت کم نشه. زت زياد. علی علی يا علي

لیست سایتها و وبلاگهای فعال

با سلام . وبلاگ شما به ليست اضافه شد . اميدوارم در راهی که در پيش گرفتهايم ما را ياری کنيد . ( معرفی ليست ) http://www.iranembassy.org.za/farsi/links-Farsi-mazhabi%20Farhangi.htm موفق باشيد .

heidar

سلام : بابا پدر و پسر کولاک می کنن .... دمتتون گرم ....خدا خيرتون بده .... ياعلی

فاطمه

سلام .... ای کاش بيشتر از حس و حال خودتون و خصوصا همرزماتون که احيانا شهيد ُجانباز و حتی ژاسدار اين خونها شدن بيشتر مينوشتين .... اما انصافا برا من به عنوان نسل یه دومی ... اين حرف ها رنگ قشنگی داره .... به اميد حرفهای تازتون اگر چه برای شما حکم يه عهد قديمی رو داره اما برا من رنگ رويشو به ارمغان مياره

......

چه قدر زيبا از فرزندتون نام بردين...خيلی زيبا.

......

چه قدر زيبا با فرزندتون حرف می زنيد.چه قدر زيبا!!!

سید علی

متن شما را خواندم متن زیبایی است اما به نظرم نکته ای رسید که عرض میکنم. چرا می گویید خداوند ترسناک نیست اتفافا ترس از خدا نه از مخلوق امر پسندیده ای است که در قران و روایات به آن تصریح شده است