این قلم و خاطرات جبهه

خاطرات شخصی‌ام از دوران پرحماسه دفاع مقدس

 

 

 

 

شهدای شلمچه

با سلام ، جای همگی شما خالی . در این چند روز اخیر در پی ماموریتی اداری که همراه برخی از همکاران فرهنگی به استان سیستان و بلوچستان عازم شدم به شهر سراوان نیزرفتیم و با واقعه ای که در روز ۱۴/۹/۸۲ دراین شهرستان که مردم آن با فقروتنگدستی دست و پنجه نرم می کنند از نزدیک آشنا شده و بسیار متاثر از چنین رویدادی شدم که نه درآن امورسیاسی دخالت داشت ونه مسائلی که ناشی ازمسائل فرهنگی ،اقتصادی و ...دخالت داشته باشد بلکه مظلومیت شیعه سر انجام با ناملایمات آن آشکار و هویدا گشت و اما ماجرا :

در پی تعقیب و گریز نیروی انتظامی با افرادی که قاچاق سوخت انجام می دادند بر اثر در گیری مسلحانه بین آنها خودروی قاچاقچی هامنهدم و بالاخره چند قاچاقچی زخمی و متواری گردیدند و پنج نفر از مردم بیگناه کشته و عده ای نیز مجروح به بیمارستان منتقل شدند . براثر شایعات منتشر شده توسط قاچاقچیان مزبور مبنی بر اینکه کشته و مجروح شدن مردم توسط شیعیان انجام شده است مغازه های شیعیان ،که همگی در یک خیابان بود به همراه یک بانک که در چهارراه قرارداشت به آتش کشیده و اموال آن غارت شد . نکته مهم و جالب اینجاست که به تنها ماشین آتش نشانی شهر هم رحم نکرده و آن را نیز به آتش کشیدند و مدت زیادی شهر را در وضعیت بحرانی قرار دادند به طوریکه امام جمعه شیعیان با نزدیک شدن اذان ظهر خودش با گفتن اذانی دلنشین مردم را به اقامه نماز جمعه دعوت نموده وبا سخنرانی خود در خطبه های نماز جمعه مردم را به آرامش فرا می خواند . درفرازی از خطبه ایشان چنین زیبا از مظلومیت شیعه زبان می گشاید : 

ای مسلمانان هم وطن شما را چه شه که ،مغازه مسلمان سنی افغان در امان است ،مغازه مسلمان سنی پاکستانی در امان است اما مغازه مسلمان شیعه وطنی را به آتش می کشند و شما سکوت می کنید ؟ آیاایناست وفای مسلمان ایرانی ؟!

و با برگزاری نماز جمعه و با تکبیر های بسیار زیبا ودلنشین نوجوان بسیجی فضای بوجود آمده فضائی بسیار معنوی و حزن انگیز ایجاد می شود و قائله پایان می یابد.

در پایان این ماموریت نیز ملاقاتی با امام جمعه محترم شهر داشتیم و از مقبره شهدای گمنام کربلای  ۵ شلمچه که در زیر حیاط مسجد جامع شهرکه با همت ایشان بنا شده بود دیدن نموده و با آن شهیدان تجدید میثاق نمودیم.

وقتی در فضای معنوی این مقبره الشهدا قرار گرفتیم با آتار گچبری و نقاشی استاد فرشچیان (اسب و ...در واقعه عاشورا ) و نوشته های بسیار زیبا از کلام ا...مجید و فراز هائی از زیارت عاشورا روبرو شدیم که به سختی می توانستیم از آن مکان نورانی که یادآور رشادتها، جانبازیها و ... بود دل بکنیم اما چه باید می کردیم وقت ذیق و به ناچار باید وداع می نمودیم.یاد تمامی شهداگرامی و روحشان باشهدای کربلا محشورباد. خدانگهدارتان.    

 

   + ۲۵ کیلو ; ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٩ آذر ۱۳۸٢
    پيام هاي شما ()